Kroniky Sialy - Tulák ve stínech

23. listopadu 2011 v 16:16 | Macík |  Recenze knihy
Harold je mistr zloděj, nejlepší ve svém oboru. Není divu, že se dostane do hledáčku samotného krále, který si ho najme na úkol, ve kterém může uspět snad jedině on. A že to není lehký úkol, o tom se skutečně přesvědčíme.


Děj první knihy ze série nás zavede do světa s názvem Siala. Jako každý jiný svět, má i tento svá krásná místa, ale i ta temná. Krajina s rozsetými vesničkami, městečky a velkoměsty. Mezi nimi divoké hvozdy, rozverné říčky, potoky a klikatící se cesty. Je to místo, kde spolu žijí lidé, elfové, zlobři, goblini, gnómové a trpaslíci. Nečekejte však, že vzhled jednotlivých ras odpovídá světu Tolkiena, zde rozhodně platí jiná pravidla.

Ve vzduchu jde cítit blížící se válka a s ní přicházejcí Temnota. Obávaný mocný kouzelník, kterému ze strachu neřeknou jinak než Bezejmenný, buduje armádu, se kterou chce dobít všechny království, a jediné, co mu v tom zatím brání, je Duhový roh. Nejmocnější artefakt vyrobený za pomoci staré magie nyní však slábne. Aby se mohl roh opět magicky nabít, musí se pro něj vydat Harold Stín s družinou a donést ho Arcimágům.

Už od prvních stránek se doslova utopíme v napětí a akci. Tempo od začátku až do konce nepoklesne a čtenář uchvácený dějem otáčí list za listem a hltá jedno slovo za druhým.
Čím dále jsem byl v ději, tím těžší bylo pro mne knihu odložit byť jen na krátký moment. Text tak čtivý si vás dokonale podmaní a neskončí to dříve než na poslední straně.

Hlavní postava zloděj Harold rozhodně není kladný hrdina, i když nakonec příjme ne zcela dobrovolně úkol, který ovlivní život na celém světě. Jeho družina složená z jednotky elitních bojovníků z nejlepší vojenské pevnosti v království, elfské princezny a prince a samozřejmě nesmíme opomenout ani úžasného dvorního šaška, který se s nimi účastní této velkolepé výpravy. Podivnost této skupiny pak podtrhává její složení.
Kromě lidí a jejich spojenců elfů je tam i trpaslík a gnóm. I přes to, že jsou z ras, které se vzájemně nesnáší, jsou to víc než dobří přátelé, kteří se sice neustále hádají kvůli prkotinám, ale i tak by jeden pro druhého obětoval život. Poslední rasa v družině je drobný goblin, šašek.

Charaktery jednotlivých postav jsou tak dobře propracované a uvěřitelné, až chvílemi žijete s nimi jejich dobrodružství. Slabším místem je pak bohužel klišé typických záporáků a jejich cílů. Opět jde o pomstu a dobití celého světa se slovy, že ho udělají lepším místem, což jim už od prvních řádků prostě nevěříte. A když vezmu dílo jako celek, je to jediné slabé místo, které zakryl ten úžasný děj, to napětí.

Tulák ve stínech je první knihou z pera nadějného, mladého ruského spisovatele Alexeje Pechova, která byla přeložena do češtiny a rozhodně není poslední.

Závěrem bych chtěl vyjádřit jen své nadšení z této knihy, která i přes to, že je plná tradičních fantasy prvků, je neotřelá, plná dobrodružství a srdečného humoru. Vždy jsem se velice rád odpoutal z tohoto černobílého reálného světa a vydal se tak vstříc velké výpravě. Doslova jsem se vžil do Harolda, oblíbil si spoustu postav a skoro s nimi žil. Těch několik hodit strávených nad touto knihou mi velice zvedlo náladu a přidalo chuť do dalších knih tohoto žánru. Snad ani nemusím říkat, jak moc se těším na další díl, který snad brzy vyjde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama